Didar Özay ile Sözlü Tarih Görüşmesi

Didar Özay ile Sözlü Tarih Görüşmesi

(1922, Sarıyer)

“Yokluk vardı ama mutluluk saygı vardı. Kocan eve gelecek diye heyecan vardı. Şimdi ne karı ne koca heyecanı var.”

Anne tarafı Selanik’ten gelip Şehremini’de bir konağa yerleşir. Sarıyer’de yalıları olan zengin bir ailedir Didar Özay’ın anne tarafı. Çerkes olan baba tarafının maddi durumu ise pek parlak değildir. Anne ve baba anlaşıp kaçarlar kimseye haber vermeden. Sonradan yerleştikleri Sarıyer’deki anneannesinin yalısında doğar Didar Özay. Beş sene sonra kardeşi Tului dünyaya gelir. Daha on yaşındayken kaybeder annesi Leman Hanımı şimdilerde tüm Balat’ın anneannesi olarak bilinen Didar Özay. Annesinin vefatından sonra anneannesiyle bir süre Sarıyer’in Kireçburnu semtinde oturur. Bu dönemde babası Mustafa Öcal onları sık sık ziyarete gelir.

Bir süre sonra da Fatih Hırka-i Şerif’te teyzesinin yanında kalır. Kendisinden beş yaş küçük kardeşiyle, Hırka-ı Şerif’te okur ilkokulu bir müddet. İran Şahı’nın ilkokul yıllarına denk gelen Türkiye ziyaretinde Atatürk’ü görür. Babası onları yanına alınca Sarıyer’de devam ederler eğitimlerine. Kur’an-ı Kerim okumayı ve bazı dini bilgileri ise binbaşı olan eniştesinden öğrenir.

Babasının isteği ile babasını dürüstlüğüyle etkileyen eşiyle 15 yaşında evlenir. Pierre Loti’ye yerleşirler. 16 yaşında anne olur ve 5 sene sonra ikinci çocuğunu dünyaya getirir. Üçüncü çocuğu da Eyüp doğumludur. Evlendikten sonra, eşinin askerlik yaptığı sırada Dürdane isimli bir hanımla kısa süreli bir evlilik geçirdiğini öğrenir. Eşi, Feshane Fabrikası’nda çalışır ve kendisinin çalışmasına izin vermez. Bu arada el işi yaparak ev geçimine katkıda bulunur. Kendisinden 17 yaş büyük eşi, kendisine fazla düşkün olup kıskançlığı nedeniyle birçok şeye müdahale eder. Şeker hastalığı olan eşinin beş sene boyunca her türlü bakımını üstlenir. Bir yandan da çocuklarına bakarak büyük kızına destek olur. Kızı Balat semtinde bir ev tutunca kendisinin de oraya taşınmasını ister. Ancak o bu teklifi kabul etmeyerek Eyüp’ten sonra taşındıkları Ayvansaray’da yaşamaya devam eder.

Torunu evlenip Göztepe’ye taşınınca Balat’ta bir oda tutar ve buraya yerleşir. Balat’taki komşuları Didar anneannelerini çok sever, o da herkesi hoş karşılar.

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

SÖZLÜ TARİH ARAŞTIRMALARI

Veritabanı

Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı'nın yer alan tüm kategoriler için arama yapabilirsiniz.

D-SPACE

Sözlü Tarih arama veritabanı D-SPACE altyapısını kullanmaktadır.